Civil forum

Családi nap a látványtárban

Készült: 2020. november 4.
Kézműves foglalkozáson népszerűsítették a Balatoni Múzeum néprajzi látványtárát. A szombati rendezvényen gyöngyöt fűzhettek és fonálból is készíthettek dísztárgyakat az érdeklődők. A családi nap egyik kiemelt tárgya a gyöngyös konty volt, mely a Kis-Balaton környéki népviselet legjellemzőbb darabja.


Ilyen sorrendben kellet fűzni a gyöngyöket a családi napon. A karkötők és más ékszerek mellett fonalból is érdekes dolgokat – például kismadarat készítettek a résztvevők, illetve a népművészeti tárgyakon szereplő motívumokat is le lehetett rajzolni, majd kiszínezni.

„Mi Zalaegerszegről érkeztünk. Az interneten, a facebookon néztem, hogy milyen programok vannak itt a Balaton környékén és így a múzeumlátogatással egyben benéztünk ide is” - nyilatkozta Nagyváradi Eszter.

A rendezvény célja, hogy a családoknak kikapcsolódást nyújtson és az emberek hozzászokjanak ahhoz, hogy egy látványtára is van az intézménynek. A múzeum egyik belső udvarát építették be, így kaptak egy kétszintes, többfunkciós közösségi- és kiállítóteret.

Gyanó Szilvia néprajzkutató: „Egyrészt raktározzuk, szép körülmények között, láthatóan a népművészeti tárgyakat, elsősorban a galérián. Illetve foglalkozások, múzeumpedagógiai órák tartására is alkalmas múzeumpedagógiai teret is létrehoztunk. Nagyon elkezdtük belakni ezt a teret, nagyon nagy rá az érdeklődés is és mi is szeretjük használni, mert így a hónapok során kiderült, hogy milyen jól lehet itt kézműves foglalkozást tartani, konferenciát tartani, de még a munkaértekezleteket is most már itt tartjuk.”

A családi nap egyik kiemelt tárgya a gyöngyös konty, vagy más néven gyöngyös necc volt. A férjezett asszonyok fejdísze a Kis-Balaton környéki népviseletnek a legfeltűnőbb, legszebb darabja. Gyanó Szilvia néprajzkutató elmondta, a Kis-Balaton környéki sokszoknyás népviseletnek az 1920-as évektől a legjellemzőbb darabja a gyöngyöskonty.

„Ezek nem tűntek el, hiszen a mai napig is lehet gyűjteni. Most is vásároltunk, kifejezetten a látványtár számára rekonstrukciókat, hiszen Zalaváron, Sármelléken, Zalakaroson, Galambokon reprezentációs alkalmakkor az asszonykórusok, vagy ha főzni mennek az asszonyok csapatostul, akkor a mai napig felteszik a gyöngyös kontyot” - tette hozzá Gyanó Szilvia.

A Balatoni Múzeumnak 11 ezer néprajzi tárgya van, ebből ezer darabot mutatnak be a látványtárban, köztük a 32 darab gyöngyös kontyot.


Forrás: Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV
Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024