Civil forum

Áldozatokra, hősökre emlékeztek

Készült: 2020. október 8.

Október 6-án annak a történelmi korszaknak a hőseire emlékezünk, akik sokszor nagy túlerővel szemben arattak világraszóló győzelmeket a császáriak ellen és akikre ezért az akkori önkényuralom kegyetlen bosszúja várt. Október 6-án a világ magyarsága az aradi tizenháromra és az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hőseire emlékezik. A nemzeti gyásznapon, délután Keszthelyen a Szent Miklós temetőben, a 48-as emlékműnél gyűltek össze a megemlékezők, hogy tiszteletadás mellett idézzék fel a történelmi eseményeket és hőseink tetteit.

 

A gyásznapon a Himnusz hangjait követően a Vajda János Gimnázium tanulói  verssel,énekkel emlékeztek a 13 aradi vértanúra és az első alkotmányos miniszterelnökre, Gróf Batthyány Lajosra. Azokra, akik életüket adták Magyarországért, a magyarok szabadságáért. Az egybegyűltek a diákok tolmácsolásában hallhatták az aradi vértanúk kivégzés előtti búcsú gondolataikat.Varga Gábor a Vajda János Gimnázium igazgatója idézte fel a történelmi eseményeket. Ünnepi gondolataiban emlékezve 1848/49-es forradalom és szabadságharc mártír áldozataira.

"/ A császári önkény 171 évvel ezelőtt, E napon végeztette ki az aradi vár sáncában a vérbe fojtott szabadságharc 13 honvédtisztjét, és Pesten az első felelős magyar kormány miniszterelnökét. E nap történeti kalendárium talán leggyászosabb eseménye, ami reformkori történelem felfelé ívelő pályáját szakította meg. Ismeretes, hogy a szabadságharcot megelőző évtizedekben a magyar nemzet a haza és haladás eszméje mentén egy új, a modern kor kihívásaihoz igazodó jövőképet álmodott meg magának. És ezt sikerrel váltotta valóra a március 15-i forradalommal."- mondta el ünnepi gondolataiban Varga Gábor.

Az önállóságért vívott csaták, sikerek és a kudarctól való félelem ,a Kárpát-hazában élő nemzetiségek véres testvérháborúja, a súlyos megtorlások, a hadvezetésen belüli széthúzás és a világosi fegyverletétel egy újabb magyar szenvedéstörténethez vezetett amelynek tragikus csúcspontja gróf Batthyány Lajos miniszterelnök és a tizenhárom honvédtiszt kivégzése volt. De nem ők voltak az egyedüli áldozatok-hangzott el a megemlékezésen.  

"A honvéd hadvezetés több más tagját is kivégezték. Jelentős megtorlás érte a forradalom eszméi mellett elkötelezett polgári lakosságot. Számtalan, névtelen hőse volt a véres nemzetiségi összecsapásoknak. Ezrekre rúgott a császári hadseregbe kényszer szolgálatra besorozott honvédek száma, és a birodalom börtönei tele voltak magyar politikai foglyokkal. Nem volt akkoriban család, mely ne gyászolta volna a harcokban hősi halált halt apát, a meggyilkolt testvért."- emlékezett az igazgató.

Az ünnepi gondolatokat követően a rendezvény koszorúzással zárult. A tragikus esemény, az Aradon mártírhalált halt tábornokok előtt tisztelegett a város nevében Nagy Bálint polgármester és a képviselő testület tagjai. A Zala Megyei Közgyűlés, Keszthely város intézményei, szervezetei, valamint pártok képviselői és a lakosság helyezték el a tisztelet koszorúit és gyújtottak gyertyát a ’48-as emlékműnél.

 

Forrás: Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió

Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024