Civil forum

A lányokat, hölgyeket ünnepeljük

Készült: 2020. március 9.

Március 8-a a lányokról, hölgyekről szól. A nemzetközi nőnap a nők iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének napja. A férfiak dolga ilyenkor az, hogy virággal, édességgel, vagy egyéb kis ajándékkal kedveskedjenek a családban, munkahelyen a gyengébbik nem számára.

 

A Viva virágboltban is készülnek a nőnapi rohamra. Akár egy ilyen szép csokorral is lehet kedveskedni a hölgyek számára. Ezekben a napokban szinte kizárólag férfiakból áll a vásárlók zöme. Leginkább a tavaszi, vágott és cserepes virágokat keresik. Utóbbiakat illetően sláger a tulipán, primula, nárcisz, jácint, boglárka. Hamarics Cintia üzletvezető hozzátette: "A vágott virágok tekintetében inkább szálas virágot visznek, a szálas virágok közül is a tavasziakat jobban szeretik. A tulipánt mondjuk, vagy a boglárkát, de van, aki rózsát, szegfűt, gerberát, fréziát választja, nagyon változó. Van, aki csokrot visz; van, aki csak szálanként viszi. Eltérőek az igények nagyon."

Napjainkban divatos a pasztell szín, valamint keresettek a dobozos kiszerelésű virágok is. A legtöbben virágot ajándékoznak nőnap alkalmából. "Általában tulipánt, hogyha baráti a kapcsolat, vagy rózsát szoktam venni. Illetve van egy ismerősöm, akinek van egy kislánya, és “kishölgy”-nek szoktam szólítani. Őneki meg ilyen pici kis cserepes virágokat szoktam venni neki" - tudtuk meg Kordik Jánostól.

Az utca emberét kérdezve stábunk azt tapasztalta, nem minden hölgy várja el az ajándékot, de jól eső érzés a férfiak figyelmessége. Ezt Szabó-Cserép Krisztina is megerősítette: "Nálunk a családban minden férfi ajándékoz. Mindenki apróságot, meg inkább virágot. De a férjem, apukám, apósom, vejem, mindenki." A családi és baráti kör mellett leginkább a munkahelyeken köszöntik a hölgyeket.

Gyanó Szilvia néprajzkutató elmondta: a nőnap kezdetben munkásmozgalmi jellegű volt, jobbára demonstratív elemekkel. Az első hivatalos nőnapra 1911-ben került sor. Azóta jelentősen átformálódott az ünnep: "Először ugye a nőknek a a jogaiért küzdöttek, aztán a második világháború után itt nálunk Magyarországon az anyáknak a napja került ilyenkor előtérbe, aztán ‘48 után, akkor inkább a kommunista nőideált próbálták népszerűsíteni a traktoros kislányokkal, nagy lányokkal, meg a nukleáris családdal. Ma pedig inkább egy ilyen általános tisztelgés a női nem előtt" - mondja.

Gyanó Szilvia hozzátette: a hagyományos népi kultúrában nincs jelen a nőnap, ám ennek ellenére beépült a kalendáriumba. Mára inkább virágos, kedveskedős megemlékezéssé alakult át.

 

Forrás: Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió

Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024