Civil forum

Változások a szakképzésben

Készült: 2020. január 17.

A nyolcadik osztályosok szüleinek és a diákoknak is fel kell készülni a szakképzés új változásaira. A január 1-n életbelépő szakképzési törvény szerint a szakképzés kikerül a köznevelés rendszeréből és önálló törvényben szabályozzák. Az új törvény számos változást hozott a szakképzés területén ami mind a pedagógusokat,mind pedig a tanulókat érinti.

 

A ZSzC Asbóth iskolája, a megye egyik legnagyobb intézménye.  A jövő utánpótlását kell,hogy megvalósítsa a szakképzés. A speciális területen ezért komoly változások lépnek életbe a rendszerben. Változik a területen a képzési idő és az érettségi eljárás is. A 2020/21-es tanévre már az új szakképzésbe jelentkeznek a tanulók.

"Nagyon fontos, hogy a szakgimnáziumok megszűnnek és az új elnevezés technikum lesz. A szakgimnázium 4+1 éves volt, a technikum 5 éves lesz. Mondhatnánk,hogy ugyanannyi azonban mégis nagyon komoly a különbség. Ugyanis eddig érettségi után eldönthette a tanuló,hogy marad-e az 5.évben az intézményben. Most viszont biztosan öt éves lesz ez a képzés. Ez azt jelenti,hogy kapnak egy érettségi bizonyítványt és kapnak egy technikusi szintű- egy középszintű – szakmai képesítést igazoló bizonyítványt is. Vagyis ez a két bizonyítvány már komoly munkakörök betöltésére is feljogosítja a diákokat."- adott tájékoztatást Csótár András a ZSzC Keszthelyi Asbóth Sándor Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumának igazgatója.

Az új szakképzésben résztvevőknek a 12.év végén lesz egy 3 tárgyból álló érettségi vizsga azonban nem kapnak a diákok érettségi bizonyítványt. Azt csak az ötöd év végén, amikor 4.tantárgyukat idegen nyelvből teljesítik érettségiként és tesznek egy technikusi vizsgát.

"Ez azt jelenti,hogy az 5.évük végén kapják meg az érettségijüket és azt a középfokú érettségi vizsgának megfelelő  technikusi bizonyítványukat ami gyakorlatilag az ötödik tárgyat jelenti majd az érettségijükben. Az idegen nyelv oktatása az egy nagyon fontos és sarkalatos kérdés ebben az új rendszerben és emiatt ez öt évig futni fog. Annyiban különbözik egy gimnáziumi idegen nyelv oktatástól, hogy itt nem két nyelvet hanem egyet kell tanulni. Viszont ugyanabban az óraszámban."- mondta Csótár András.

A jövőben nagyon komoly ösztöndíj rendszer támogatással fogják motiválni a szakképzésben résztvevő diákokat. Már az alapozó képzés éveiben is jelentős összeget kapnak a tanulók. A duális képzés gyakorlati ideje pedig már munkaviszonynak számít. A minimálbérhez köthető ösztöndíj jár ,ami a  technikusoknál a 3. évtől a szakképzősöknél a 2. évtől lép életbe.

 

Forrás: Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió

Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024