Civil forum

Népi hangszerekkel ismerkedtek a gyerekek Keszthelyen

Készült: 2020. január 6.

„Örökségünk a ma élményével a jövőnk alapja” – e mottóval rendezték meg a Népmesepontban Birinyi József hangszerbemutató szólókoncertjét szombaton.

 

Közel 1350-féle hangszerből áll Birinyi József hangszeres szólista, népzenekutató gyűjteménye. Ezek közül majd’ hetven ősi és érdekes Kárpát-medencei darabot, sőt, távolabbi népek hangszereit is bemutatta keszthelyi koncertjén, melynek a Goldmark Károly Művelődési Központban működő Népmesepont adott otthont.

– A magyar történeti népzenére alapvetően az egyszemélyes zenekari hangzás jellemző. A duda, mint meghatározó egyszemélyes zenekar lesz mindjárt az elején. Rengeteg ördöngösség, hiedelem kötődik hozzá. De sorra vehetünk a dorombtól, táltosdobtól, kanásztülöktől, jeladó eszközöktől, kereplőktől, rossz szellem elűző csörgő, zörgő eszközöktől kezdve sok mindent – mutatott be néhány hangszert a koncert előtt nekünk is Birinyi József.

Így például a résztvevők megismerkedhettek a tekerőlanttal, a citerával, a tárogatóval, a töröksíppal, s a mexikói körtemuzsika, az okarina, a tunéziai duda, a perui kena is megszólalt. Az előadó arra is rávezette a hallgatóságot, hogy az ember mennyiféle hangot tud kicsalogatni testéből, a legtermészetesebb testhangszeren, az énekhangon kívül.

A közönség sok mindent megtudhatott a hangszerekről, melyek meg is szólaltak, sőt, a gyerekek többet ki is próbálhattak, alkalmi zenekart alkotva.

– A gyerekek annyira érdeklődőek a hangszerek iránt, amennyire élményszerűen játszunk rajtunk. Egy József Attila-verset sem azért szeret meg valaki, mert a tanár elemezte, hogy mennyi mássalhangzó és magánhangzó van benne, milyen a rímképlete, mire gondolt a költő. Amikor valaki elmondta a verset úgy, hogy az megérintette a hallgatót, akkor működik az üzenet. Én azon vagyok, hogy élményt tudjak adni. Parancsra nem lehet szeretni. Kell hozzá ez az indítás, függetlenül attól, hogy évszázadokkal ezelőtti a zene vagy a hangszer. A szerelemközvetítés, a varázslat, az istenekkel, emberekkel, gyógyítással való kapcsolat eszköze mindig a hangszer.

 

Forrás: Keszey Ágnes, Zalai Hírlap

Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024