Civil forum

Kiemelkedő zalai eredmények szakmai tanulmányi versenyeken

Készült: 2019. április 24.

 A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara idén is megrendezte a Szakma Kiváló Tanulója Versenyt, kibővítve az Országos Szakmai Tanulmányi Versennyel, melynek országos döntőjét XII. Szakma Sztár Fesztivál elnevezéssel márciusban rendezték meg Budapesten, a Hungexpo Vásárközpontban. A versenyen szép zalai sikerek is születtek. Az alábbiakban bemutatjuk a legjobb eredményt elért zalai diákokat.


Tíz óra alatt készített széket

 

Bálint Levente, a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Deák Ferenc Gimnáziuma, Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája 5. évfolyamos faipari technikus tanulója szakmai kategóriájában a második helyezést érte el. A fiatalember elmondta, a verseny három fordulójának döntőjében egy széket kellett elkészíteni tíz óra alatt.

– Tavaly is versenyeztem, az érettségi tantárgyas szakmai tevékenységben Szolnokon első helyezést értem el, ami száz pluszpontot adott az egyetemi felvételin. Tavaly sikeres felvételi vizsgát tettem a Soproni Egyetem Faipari Mérnöki Karán. Egy évet passziváltam, hogy a Deákban be tudjam fejezni a technikusképzést, de idén ősszel megkezdem a tanulást az egyetemen – foglalta össze az eddig vele történteket.

A faiparhoz való kötődéséről is kérdeztük Leventét, aki elmondta, nem volt véletlen a pályaválasztása.

– Az anyai nagypapám vállalkozóként faesztergályosként dolgozott. Édesapám is csatlakozott hozzá, egy ideig együtt dolgoztak. Saját vállalkozásunk van Lesenceistvándon, ahol főként egyedi konyhabútorokat gyártunk. Így én már kisgyerekkoromban megismerkedtem ezzel a tevékenységgel, a műhelyben nőttem fel, fokozatosan megtanították nekem a gépi műveleteket is. A továbbtanulás volt a célom, amihez nagyon jól jön a technikusi végzettség, mert ezzel az egyetemen kötelező elsőéves gyakorlatot teljes egészében ki lehet váltani, azt a szintet már elsajátítottam.

Mint a fiatalember elmondta, faipari mérnökként is céljának tekinti majd a családi vállalkozásuk fejlesztését.


Szoros versenyen lett harmadik Németh Martin

 

A Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Széchenyi István Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája tanulója, Németh Martin festő, mázoló, tapétázó szakmában a hatodik helyezést érte el az országos versenyen. Ezzel ő is mentesül az év végi vizsga alól, már szakmunkásnak mondhatja magát.

– Két részből állt az országos döntő, először minden versenyző kapott egy kötelező feladatot. Négy, egymás fölött elhelyezett kockát kellett a falra felszerkeszteni, majd különböző színárnyalatokkal, térbeli hatást keltve színezni. A verseny második része szabadon választott feladatból állt. Minimum két négyzetméteres mintás tapétát kellett felhelyezni, díszléccel elválasztva a fal többi részétől. A körülötte levő falfelületet pedig vizes zománccal, alapozóval festve egyéni dekorációs felületet készítettem.

Németh Martin hozzátette: nagyon szoros volt a verseny, és egy kis hátrányt jelentett számára, hogy nem olyan anyagokkal dolgozhatott, mint itthon, ez okozta a legnagyobb nehézséget.

– Néhány ponton múltak a helyezések. Én száz pontból nyolcvankettőt kaptam, a harmadik helyezett pedig nyolcvanhatot. Mint elmondta, a tanév vége után dolgozni fog, munkát kínáltak neki a gyakorlati szakképzése helyén, a ZÁÉV- nél. Szabadidejében pedig, ha teheti, enduro motorja nyergébe ül, és barátaival a krosszpályán motorozik.


Kárpitosok közt az egyik legjobb

 

Harmath Benjámin, a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Deák Ferenc Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája növendéke mindössze három ponttal lemaradva az elsőtől, harmadik helyezést nyert idén a Szakma Sztárja versenyen a kárpitosok megmérettetésén. Tanára, Panácz György korábban elmondta, a nagyszabású versenyen a kárpitosoknak ezúttal nehezebb feladatok jutottak.

– Elvégeztem a faipari technikusi képzést, utána két év alatt pedig a kárpitos szakot – mondta Harmath Benjámin, aki azért is képzi magát, hogy saját vállalkozást indíthasson. A verseny két napja alatt öszszesen 10 óra állt rendelkezésre két heverő, két szabad párnázat és egy modern szék kárpitozására. Benjáminnak mostanában a szövet és a műbőr megmunkálása tetszik legjobban. Az évek alatt három szakmát is elsajátított, a faipari technikus ezekben a hetekben kapja meg a kárpitos szakmai oklevelét. Hamarosan munkába áll, máris vannak lehetőségei, de öt éven belül, a szükséges tőke és persze a szakmai tapasztalat összegyűjtése után önálló vállalkozást szeretne indítani. A külföldi tapasztalatszerzés sincs kizárva, ehhez az angol mellé a német nyelvet szeretné elsajátítani. A zalaegerszegi fiatalember, ha nem dolgozik, akkor filmeket néz, a természetet járja, immár saját motorján.


Taroltak az asbóthosok

 

A keszthelyi Asbóth Sándor Szakgimnázium négy tanulója ért el dobogós helyezést az országos Szakma Sztár versenyen. Csótár András igazgató kiemelte, hogy az összesített eredmény alapján az Asbóth holtversenyben a második helyezett lett. Linhart Rita gyakorlati oktatásvezető hozzátette: két hét intenzív felkészülés előzte meg a versenyt. Hetesi Levente a karoszszérialakatos- tanulók közül jutott be a döntőbe, ahol második lett. Lapunknak elmondta, hogy gyakorlati helyén a munkaidő lejárta után készült a versenyre.

– Volt egy nehezebb, összetett feladat: egy autó küszöbét kellett legyártani. A többi nem volt ennyire nehéz, például hézagokat kellett mérni az autó karosszériáján. Levente a szakmaválasztásról is mesélt érdeklődésünkre. Édesapja egyik barátja karoszszérialakatos, s az ő műhelyében járva döntötte el, hogy ezt a szakmát szeretné megtanulni. Ha befejezte ezirányú tanulmányait, az Asbóth iskolában szeretne felkészülni az érettségire és levizsgázni, majd a környéken munkába állni – lehetőség szerint jelenlegi gyakorlati helyén.

 

Németh Viktória, az Asbóth- iskola végzős fodrásztanulója második lett a döntőben.

 

– Azért akartam fodrász lenni, mert úgy gondoltam, hogy ez egy nagyon kreatív szakma, egyébként a családunkban senki sem volt fodrász. Főleg azt szeretem, amikor a vendég elégedett az elkészült frizurával. Legszívesebben női kontyokat készítek, ami a versenyeken is fontos feladat. Többször voltam már regionális és országos szakmai versenyen, ahol kontykészítésben, de férfi hajvágásban, illetve szalontechnikában is indultam. Az országos döntő rendkívül összetett volt. Négy női alaphajvágás, majd férfi hajvágás követte egymást. Ezeken kívül két kontyot kellett készítenem, az egyiket a saját modellemen, a másikat pedig egy kisorsolt modellen. A verseny szóbelivel zárult.

Németh Viktória alkalmazottként kezdi meg a munkát, szakmai célja a szükséges gyakorlat után a mester cím megszerzése, mert később ő is tanítani szeretné a fodrászmesterséget. Szintén második helyezést ért el Hoffmann Ágnes, aki kozmetikusnak tanul az Asbóth- iskolában. A versenyen egy alkalmi és egy fantáziasminket kellett elkészíteni, valamint egy klasszikus tisztító kezelést, továbbá egy ránc- és egy testkezelést kellett elvégeznie.

– A fantáziasmink témája a nyolcvanas évek volt. Egy színes sminket készítettem kék, sárga, zöld, rózsaszín használatával. Az alkalmihoz pedig egy barnás, mályvás, aranyos színvilágot választottam. Ami közel áll hozzám, az a masszázs és a testkezelés – ezt a feladatot nagyon élveztem a versenyen. Vajda Tamás az erősáramú elektrotechnikusok mezőnyében harmadik lett.

– A felkészülés során sok újat tanultam, olyasmi is szerepelt a versenyfeladatok között, ami nincs a tananyagban – osztotta meg velünk a leendő szakember, s elmondta: a versenyen falon kívüli szerelést kellett végrehajtani.

– Ez magába foglalja a szerelvények felhelyezését, a vezetékek behúzását, a programozást és az üzembe helyezést. Kihívás volt számomra a szerelvényezés, mert sok olyan részfeladatból állt, amit még nem csináltam – számolt be róla Tamás, aki villamosmérnök szeretne lenni.


Kanizsai siker is született

 

A Nagykanizsai Szakképzési Centrum Cserháti-iskolájának tanulója, Markán Zoltán gépi forgácsoló a Szakma Sztár fesztivál országos döntőjében a dobogó harmadik fokára állhatott fel. A 21 éves fiatalember eredetileg a Zsigmondyba járt, majd a győri egyetemen tanult tovább. Egy év után úgy érezte, hogy a felsőoktatásra még nem áll készen, s eldöntötte: a gépi forgácsoló szakma rejtelmeit fedezi fel.

– Édesapám a gépiparban dolgozott mint lakatos, hegesztő. Gyerekként érdekelt, hogyan kell megbütykölni a különféle berendezéseket – mesélte Zoltán. – A gépi forgácsoló szakma komplex tudást vár el a művelőjétől. Az iskolában állandóan keresem az új kihívásokat. A gyakorlati helyemen Sipos József volt az oktatóm és a mentorom, ő pontosan tudja, hogy szeretem az elgondolkodtató feladatokat. Szakmájában a döntőt Esztergomban tartották. – Jóval nehezebb feladat várt, mint az elődöntőben: két részből álló úgynevezett hosszbordás szíjtárcsát készítettünk. Ezeket leginkább mosógépekben használják. A viadalon nüanszok döntöttek a helyezésekről, a rajztól néhány milliméternyi eltérés is hibának számított. Ettől függetlenül nagyon elégedett vagyok az eredménnyel – nyilatkozta a fiatalember.

Zoltán még marad a Cserhátiban, tervei szerint megszerzi a CNC gépkezelői bizonyítványt is.

 

Forrás:

Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024