Civil forum

Gyógynövénykerti séta a Tájházak Napján

Készült: 2021. július 1.
A gyógynövények világába leshettek be az érdeklődők a gyenesdiási malomnál. Szombaton a Tájházak Napja alkalmából szerveztek programokat a látogatóknak több helyszínen. A gyógynövénytúra mellett kézműveskedéssel várták a családokat a Pásztorházban, este pedig dödöllekóstolóra került sor.


A gyógyító óriás növényeit mutatja be az érdeklődőknek Wágenhoferné Pohl Magdolna. A gyenesdiási malom mellett található, hatalmas emberi alakot mintázó magaságyásban és herbáriumban számos gyógy- és fűszernövény kapott helyet, ezek köré szőnek programokat a szervezők. A Tájházak Napján kertbejárást tartottak, ahol nem csak a gyógyító füveket ismerhették meg az érdeklődők, hanem azok hatásait és elkészítésük módját is.

„Teljesen véletlenül találtunk rá, mert ezen a vidéken nyaralunk két hétig. Körbenéztünk, hogy milyen programlehetőségek vannak itt a környéken. Teljesen véletlenül észrevettük, hogy idén adják át azt a nagyon régi, felújított malmot és eljöttünk a kíváncsiság kedvéért és valamiért itt ragadtunk. A hölgy, Magdi – ha jól emlékszem, ez a neve – ő ajánlotta, hogy jöjjünk vissza ezen a szombaton, mert akkor ő fog egy kis bemutatót tartani.” - mondta egy résztvevő, Hirmann Márton.

A gyógynövényeket már több száz éve használják az emberek a különféle nyavalyák kezelésére. Ma már sokan csak a változatos teákat ismerik, holott az aromaterápia, a sokoldalú tinktúrák is nagyon hatásosak. A gyógyszeripar is számos gyógynövényt használ, de az élelmiszeripar és a kozmetika is támaszkodik a különféle füvekre. Emellett az állatorvoslásban is előszeretettel használják. Ma már újra egyre népszerűbb a gyógynövények gyűjtése és felhasználása.

„Most egy nagyon kellemes tendencia mutatkozik, egyre inkább érdeklődnek az emberek a természetesség és a gyógynövények iránt is. A mai napon egy kis kertbejárást tartottunk, megnéztük a malom körüli fűszerkert gyógynövényeit, fűszerkertjeit. Megnéztük, hogy melyikből mit lehet készíteni, mire jó, milyen nyavalyára lehet alkalmazni, mire használták régen.” - tájékoztatott Wágenhoferné Pohl Magdolna fitoterapeuta.

A gyógy- és fűszerkerti séta a Tájházak Napja alkalmából valósult meg Gyenesdiáson. A programsorozatot 2013 óta szervezi meg a Magyarországi Tájházak Szövetsége. Az eseményt eredetileg a Szent György-napjához legközelebb eső hétvégén szokták megrendezni, most azonban a járvány miatt későbbi időpontra tolódott. Gyenesdiáson több helyszínen szerveztek programokat.

„13 órától már kézműveskedés zajlik a pásztorházunk udvarán, amiről azt is érdemes tudni, hogy népi műemlék épület, népi emlék, építészeti emlék. Egészen régen, sok száz évvel ezelőtt a helyi tehénpásztoroknak volt az úgynevezett szolgálati lakásuk – mai szóval talán így fogalmazhatnánk meg. Ez egy két részből álló épületegyüttes, a belső épületrészben ma avartörténeti kiállítás van elhelyezve, az első része, amit mi pásztorháznak hívunk, ez az épületrész ad helyet a kézműves szakköreinknek.” - emelte ki Szabó Zsolt Szilveszter, a József Attila Művelődési Ház és Könyvtár igazgatója.

A herbáriumban legalább 40 fajta gyógynövény megtalálható, de a malom környezetében több száz fűféle nő vadon. A fűszerkert igazi pihenőhelyet nyújt a családoknak, baráti társaságoknak.          





Forrás: Regman Karola - Keszthelyi TV
Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024