Civil forum

Életükkel fizettek a jövőnkért

Készült: 2022. február 28.
Február 25. a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja. 1947-ben ezen a napon tartóztatták le jogellenesen a megszálló szovjet hatóságok Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát. A kommunizmus áldozatai nem csak a meggyilkolt, kivégzett, vagy börtönbe vetett személyek, hanem mindenki, aki elszenvedte a diktatúrát.


A kommunista diktatúrák halálos áldozatait világviszonylatban 100 millióra becsülik. Éhínségben, kényszermunkában és kivégzésekben 1 millió ember halt meg Kelet-Közép-Európában. Magyarországon is százezrek vesztették életüket, és ennél is többen voltak azok, akiket a diktatúra hétköznapi valósága testileg és lelkileg megnyomorított.A kommunista diktatúra 1945-ben szedte első áldozatait Magyarországon a szovjet megszálláskor. A Zala Megyei Levéltár adatai szerint 580-ra tehető azon zalaiak száma, akiket a szovjet katonák minden ok nélkül meggyilkoltak, agyonlőttek, vagy az erőszakolásba belehaltak.

Február 25-e a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja. A keszthelyi megemlékezésen Varga Sz. Gábor történelemtanár elmondta, a kommunista eszme célja a teljes egyenlőségen alapuló társadalom, melyhez megengedett eszköz az erőszak.

„Önjelölt diktátorok a „szabadság, egyenlőség, testvériség” hármas jelszavát hangoztatva szabadság helyett elnyomást és kizsákmányolást, egyenlőség helyett egy szűk hatalmi elit önkényes uralmát, testvériség helyett félelmet és ellenségeskedést kényszerítették az uralmuk alá került embermilliókra. Az elnyomottak világméretű összefogására hivatkozva rombolták a családi kötelékeket, a társadalmi szolidaritást, ellehetetlenítették a történelmi egyházak működését és üldözték a nemzeti érzés bármilyen megnyilvánulását” - hangzott el a szónoktól.

Hozzátette: a kommunista diktatúra áldozatainak életpéldáját szívünkbe zárva bátran valljuk, hogy diktatúrából – bármilyen csomagolásban is kínálják – köszönjük szépen, de nem kérünk.

Sáringer-Kenyeres Marcell önkormányzati képviselő azt mondta, generációjának a kommunista terror már csak történelem. Hozzátette, a terrort így is súlyos örökségként cipeljük magunkkal. Hangsúlyozta, azért kell emlékeznünk, hogy mindez soha többé ne történhessen meg.

„Nekünk, fiataloknak a feladata az, hogy tudjuk és értsük azt a kort, amelyben a  kommunizmus, az elnyomás, uralomra tudott jutni, ismerjük fel az aggasztó  jeleket, és tegyünk meg mindent azért, hogy soha többet ne kelljen félelemben és elnyomásban élnünk. Emlékezzünk mindazokra, akik elszenvedték a kommunizmus rendszerének súlyos bűneit.  Emlékezzünk azért, mert tragikus sorsukkal élő fáklyaként világítják be a  történelmünk sötét korszakát. Emlékezzünk azért, mert életükkel fizettek, hogy nekünk jövőnk lehessen” - mondta Sáringer-Kenyeres Marcell.

A Vajda János Gimnázium diákjai adtak műsort a városi megemlékezésen. Zárásként a résztvevők elhelyezték az emlékezés és a tisztelet mécseseit a keszthelyi ’56-os emlékműnél.




Forrás: Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV
Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024