Civil forum

Életet menthet a szén-monoxid-érzékelő készülék!

Készült: 2020. október 2.

Életet menthet a szén-monoxid-érzékelő készülék – hívja fel a figyelmet a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A szervezet nyomatékosan kéri a lakosságot, hogy a fűtési szezon közeledtével legyen minden nyitott égésterű gázkészüléket alkalmazó ingatlan elmaradhatatlan kelléke a szén-monoxid-érzékelő.

 

Ezzel a kisfilmmel is szeretné felhívni a figyelmet a szén-monoxid veszélyeire az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A fűtési szezon ugyanis hamarosan elindul, ezért megnőhet a nyitott égésterű gázkészülékek esetében a szén-monoxid mérgezés esélye. A megfelelő készülék hangos jellel és fényjelzéssel jelez, így már nagyon hamar figyelmeztetni tudja az ott lakókat a veszélyre. Legutóbb Zala megyében múlt csütörtökön egy társasházi ingatlanban mentett életet, ahol a kiérkező tűzoltók magas szén-monoxid mértéket állapítottak meg.

„Fontos mindenképpen megemlíteni azt, hogyha ezt a bajt érzékeljük, illetve jelzett a készülék, akkor azonnal hívni kell a 112-es segélyhívót és kérni kell a tűzoltók segítségét. Ugye már nagyon kis mennyiségben is mérgező a szén-monoxid, színtelen, szagtalan, így az érzékszerveinkkel képtelenség érzékelni. És ez egy téves gondolat, hogy akár az állatok, a velünk egy háztartásban élő kutyák, macskák is megérzik ennek a jelenlétét, ez nem igaz.” - mondta el Kósi Zsolt a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

A szén-monoxid-mérgezés kezdeti tünetei lehetnek a hányinger és a fejfájás is. Azonban a szervezetünk nem minden esetben jelez, így sokkal nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat, ha megvásároljuk a jelzőkészüléket. A megfelelőek listáját a katasztrófavédelmi igazgatóság honlapján lehet megtekinteni.

„Hogy ezeket hova kell felhelyezni egy lakásban, célszerű mindig az adott, tehát a nyílt égésterű készülékünktől egy-másfél méterre fejmagasságban elhelyezni. Hogyha például mondjuk egy hálószobában van egy konvektorunk, akkor ott ugye fekvési irányban, tehát mondjuk hogyha az ágyunknál a fejünk mellé tesszük ezt ki például egy éjjeli szekrényre, azzal is nagyon sokat tudunk elérni. Sarokba soha ne tegyük, ugyanis ott nem áramlik annyira a gáz, nem tudja mérni a készülék ezt.” - tette hozzá a szóvivő.

A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a figyelmet, hogy lehetőség szerint minden olyan helyiségben legyen készülék, ahol nyílt égésterű gázkészülék található a lakásban.

 

Forrás: Lendvai Bianka - Keszthelyi TV

Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024