Civil forum

Bemutatják a nyári Kulturális Pikniken készült műveket Keszthelyen

Készült: 2019. október 31.

Hagyományosan a nagyközönség elé tárja ősszel a Balatoni Múzeumban a MŰSZAK a nyári alkotótáborban készült műveket. Az alkotóközösség tagjai több képzőművészeti ágban tevékenykednek, így idén is sokszínű tárlat várja a látogatókat.

A Takács Ferdinánd és Takács-Szencz Lívia művészházaspár által szervezett cserszegtomaji Kulturális Pikniken született alkotások: festmények, grafikák, szobrok, versek és illusztrációik tárulnak a közönség elé a december végéig látogatható tárlaton. A kiállított művek többsége tájkép, s a természethez kötődő alkotás.

– A természet minden festő kiindulópontja. Van, aki megmarad mellette, van, aki nem. Mindenképpen meghatározó, hogy az ember milyen környezetbe születik bele: a látásmódját és a színvilágát is nagyban befolyásolja. Itt a táj elvonatkoztatva és a maga valójában is megjelenik – részletezte Takács Ferdinánd.

Az idén is a térséghez kötődő alkotó előtt tisztelegtek a művésztelep résztvevői, az 1880–1960 között élt posztimpresszionista festőművész, Boromissza Tibor inspirálta őket. A művész 1945 és 1953 között Keszthelyen lakott családjával, képei közül több megtalálható a Balatoni Múzeumban. A tárlaton látható a MŰSZAK ugyancsak hagyományos momentumán, az akciófestészeten készült mű is. Illés-Major Julianna, Kolumbán-Antal Ilonka és Takács-Szencz Lívia közös képének egy-egy harmada Boromissza művészi korszakait idézi meg.

– Mindannyian megpróbáltuk belevinni a festménybe, a színekbe saját lelkivilágunkat is, ugyanakkor Boromissza Tibor szellemiségét is igyekeztünk felidézni – mondta az alkotásról Takács-Szencz Lívia.

A művésznő az alkotótáborban kedvenc témájához nyúlt ismét, a madarakhoz, melyek számára az alkotói szabadságot és a lélek szabadságát jelképezik. Ő készített illusztrációkat a MŰSZAK-on formálódott versekhez is.

Az alkotótábor ihletadó művésze, Boromissza Tibor a nagybányai festőkhöz tartozott. Az egykori Európa-hírű (Trianon után Romániához csatolt településen működő) festőiskoláról emlékezett meg művével Takács Ferdinánd.

– Ma Nagybányán semmi nincs a hajdani művésztelepből, most kezdik felélesztgetni. A képen látható egy nyírfa, majdnem úgy néz ki, mint egy krisztusi feszület. Van, aki férfit lát benne, van, aki nőt, van, aki erotikát, van, aki semmit. Préselt nyírfaleveleket ragasztottam rá, melyek a lehullást, a feledésbe merülést szimbolizálják – mutatta be a festőművész a Volt egyszer egy Nagybánya című képét.

Keszey Ágnes

forrás: zaol.hu

Nemzeti Együttműködési Alap
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A Szakkör


CIVIL FÓRUM

Email: info@civilforum.hu



Created by Moksaphoto ©2024